Dane osobowe na telefonie – wrażliwe czy nie?

Dzisiaj nie wyobrażamy sobie już pracy czy życia bez smartfonu pod ręką. Możliwość kontaktu z każdą osobą na świecie jest nieoceniona w pracy. Musimy jednak pamiętać, że w telefonie przetrzymujemy dane osobowe i warto wiedzieć jak je zabezpieczyć.

Czy przetwarzamy dane wrażliwe?

Na pierwszy rzut oka wydaje się to głupi pomysł. Jakie dane szczególnie chronione? Numer telefonu, imię i nazwisko? No właśnie, problem w tym, że nasz telefon bardzo często uzupełnia nasze kontakty o np. zdjęcie. Druga sprawa to odblokowywanie, jedną z najczęściej używanych w ostatnim czasie metod jest wykorzystanie odcisków palca. To prawda, w naszym telefonie to nasz palec, nie ma problemu. A co, jeśli dajemy pracownikowi telefon służbowy? Sprawa może zrobić się poważniejsza.

Wybacz, zbudowałem napięcie, ponieważ chciałem, abyśmy poważnie podeszli do tematu zabezpieczenia telefonów. Zdjęcie kontaktu w twoim telefonie czy odblokowywanie odciskiem palca, to nie powód do niepokoju. Ważne jest zabezpieczenie urządzenia przed niepowołanym dostępem. 

Jak zabezpieczyć telefony?

Podstawową sprawą jest blokada ekranu. Tutaj najlepiej sprawdzi się pin albo właśnie odcisk palca. Każdy smartfon pozwoli nam na pierwsze z tych rozwiązań. To bezpieczne metody. Drugim krokiem jest zabezpieczenie się przed złośliwym oprogramowaniem. Najlepszym rozwiązaniem będzie antywirus. Jeśli nie chcesz korzystać z rozwiązań płatnych, mogę zaproponować Ci darmową alternatywę –  Avast. Trzeci krok to zaszyfrowanie telefonu. Jeśli korzystasz z smartfonów Apple lub nowych Samsungów, masz taką możliwość bez dodatkowego oprogramowania, jeśli nie, polecam WhisperCore.

Ważna informacja: żaden z producentów nie został polecony z powodów finansowych. Polecam Ci te aplikacje, ponieważ sam je sprawdziłem i uznałem, że są tego warte. Nie ma tutaj lokowania produktu.

Jeśli chcesz się dowiedzieć co dalej, zapraszam do lektury kolejnych artykułów na blogu.

Nie zapomnij zapisać się do newslettera, dowiesz się o wszystkich artykułach jako pierwszy oraz zgarniesz darmowe wzory dokumentów i artykuły!

Masz jakieś uwagi lub przemyślenia? Może artykuł pomógł Ci utworzyć dokumentację? Koniecznie napisz w komentarzu!

W razie pytań zachęcam do kontaktu, nieważne czy masz jakieś pytania, chcesz się spotkać, czy po prostu blog Ci w czymś pomógł, pisz do mnie na maila: maciej.grabowski@op.pl, na 100% odpowiem!

 

Napisane posty 24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane artykuły

Tutaj napisz, czego szukasz... Jeśli chcesz zakończyć, kliknij ESC

Do góry