Jak przetwarzać dane bez zgody?

Zaciekawiony? Mam nadzieję. Okazuje się, że nie każde przetwarzanie danych osobowych w firmie wymaga posiadania zgody od osoby, której dane dotyczą. Stało by się to przecież kuriozalne. RODO daje nam tutaj bardzo dobre narzędzie do przetwarzania bez zgody.

 

Kiedy nie musimy mieć zgody?

Najprościej mówiąc, wtedy, kiedy dane przetwarzać musimy, a nie tylko chcemy. Szczegółowo definiując, posiadamy podstawę prawną przetwarzania. Podstawa prawna to jakiś dokument rangi ustawy, który nakazuje nam pracę na jakiś dokumentach. Najprostszy przykład to księgowość. Ustawa o rachunkowości nakazuje nam „składować” dokumenty księgowe przez co najmniej 5 lat. Więc nie potrzebujemy zgody od osoby, która nam taką fakturę wystawia bądź odwrotnie. Powiem nawet więcej: dane pracownika na ten moment, tj. 9.06.2018, musimy przetrzymywać aż 50 lat po zakończeniu stosunku pracy! Przecież gdybyśmy pozyskali jego dane na podstawie zgody, to miałby on prawo, np. do zapomnienia.

Czyli z takimi danymi nie robimy nic?

Niestety nie jest aż tak kolorowo. Podstawa prawna przetwarzania. Wprawdzie pozwala nam na przetwarzanie bez zgody, ale nie wyłącza ochrony danych osobowych. Dalej musimy stosować zabezpieczenia oraz spełnić obowiązek informacyjny. Pamiętamy, że dane jednoosobowych działalności gospodarczych to dalej dane osobowe i tak musimy je traktować!

Jeśli chcesz się dowiedzieć co dalej, zapraszam do lektury kolejnych artykułów na blogu.

Nie zapomnij zapisać się do newslettera, dowiesz się o wszystkich artykułach jako pierwszy oraz zgarniesz darmowe wzory dokumentów i artykuły!

Masz jakieś uwagi lub przemyślenia? Może artykuł pomógł Ci utworzyć dokumentację? Koniecznie napisz w komentarzu!

W razie pytań zachęcam do kontaktu, nieważne czy masz jakieś pytania, chcesz się spotkać, czy po prostu blog Ci w czymś pomógł, pisz do mnie na maila: maciej.grabowski@op.pl, na 100% odpowiem!

Napisane posty 24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane artykuły

Tutaj napisz, czego szukasz... Jeśli chcesz zakończyć, kliknij ESC

Do góry