Kiedy nie musimy usuwać danych?

RODO daje ludziom niesamowite narzędzie do walki z nachalną reklamą czy telemarketingiem. Prawo do zapomnienia/usunięcia swoich danych. Oczywiście dla nas, jako przedsiębiorców, jest to dodatkowa praca do wykonania, chociaż nie zawsze musi tak być. Mamy 3 możliwości:

Prawo polskie

Nie realizujemy próśb o usunięcie danych osobowych, jeśli przetrzymywania ich wymaga od nas prawo. Jeżeli kodeks pracy mówi nam, że musimy trzymać dane pracownika przez 50 lat, to my się z tym zgadzamy i nieważne, w tej kwestii są roszczenia osób, których dane dotyczą.

Inny przykład to ustawa o rachunkowości, warto na to zwrócić uwagę przy przetrzymywaniu faktur 😉

Interes publiczny

Jeżeli twoją podstawą przetwarzania są względy interesu publicznego, zdrowie publiczne, badania naukowe, statystyczne lub historyczne, to również nie musisz odpowiadać na prośby o usunięcie danych.

Ukłon w stronę wolności słowa

Ostatnia z opcji na nieusuwanie danych pomimo żądania, to nieoceniona pomoc dla prasy czy telewizji. Jeżeli dane osobowe posiadane przez Twoją firmę są potrzebne do korzystania z prawa do wolności wypowiedzi, nie masz obowiązku pozbywać się tych danych.

Nieco skomplikowane? Może przykład pomoże: 

Napisałeś na swoim blogu, że sławny biznesmen z twojej okolicy został przyłapany na oszustwie podatkowym, ale rzeczony biznesmen żąda usunięcia artykułu, powołując się na przetwarzanie jego danych osobowych. Wtedy jego żądania są nieuzasadnione i nie musimy na nie reagować.

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć co dalej, zapraszam do lektury kolejnych artykułów na blogu.

Nie zapomnij zapisać się do newslettera, dowiesz się o wszystkich artykułach jako pierwszy oraz zgarniesz darmowe wzory dokumentów i artykuły!

Masz jakieś uwagi lub przemyślenia? Może artykuł pomógł Ci utworzyć dokumentację? Koniecznie napisz w komentarzu!

W razie pytań zachęcam do kontaktu, nieważne czy masz jakieś pytania, chcesz się spotkać, czy po prostu blog Ci w czymś pomógł, pisz do mnie na maila: maciej.grabowski@op.pl, na 100% odpowiem!

Napisane posty 24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane artykuły

Tutaj napisz, czego szukasz... Jeśli chcesz zakończyć, kliknij ESC

Do góry