Monitoring wizyjny. Co i jak?

W świetle RODO, monitoring wizyjny wydawać się może wręcz niemożliwy. Przecież nie mamy żadnej kontroli nad tym, co nagrywamy. Okulary korekcyjne, krzyżyki na szyi czy proteza nogi. Wszystkie te dane dają nam informacje na temat zdrowia czy przekonań religijnych, więc są to dane wrażliwe (szczególnie chronione)

To możemy nagrywać?

Zdecydowanie tak. Podstawowym celem monitoringu jest bezpieczeństwo. Majątku firmy czy zdrowia i życia pracowników. Musimy pamiętać, że monitoring nie może służyć do kontroli jakości pracy pracowników! Okej, a więc jakie warunki musimy spełnić?

Jak się przygotować?

Zgodnie z RODO, musimy przekazać osobom, które znajdują się w zasięgu naszego monitoringu „niezbędne” informacje, czyli obowiązek informacyjny. Spokojnie, nie musimy nagle zamawiać ogromnych tabliczek z wszystkimi informacjami i przyczepiać ich do płotu czy drzwi. Na pewno musimy oznaczyć teren tabliczką „teren monitorowany”, tak aby każdy wchodzący mógł ją przeczytać. Dodatkowo na tabliczce może pojawić się komunikat, np. „Więcej informacji w recepcji”.

Pamiętaj, żeby rzeczywiście przygotować obowiązek informacyjny do wglądu dla kogoś, kto o niego zapyta! Jeśli nie wiesz, jak przygotować taki tekst, zapraszam do artykułu Obowiązek informacyjny. Podpowiem, że celem przetwarzania jest zachowanie bezpieczeństwa 😉

Jeśli chcesz się dowiedzieć co dalej, zapraszam do lektury kolejnych artykułów na blogu.

Nie zapomnij zapisać się do newslettera, dowiesz się o wszystkich artykułach jako pierwszy oraz zgarniesz darmowe wzory dokumentów i artykuły!

Masz jakieś uwagi lub przemyślenia? Może artykuł pomógł Ci utworzyć dokumentację? Koniecznie napisz w komentarzu!

W razie pytań zachęcam do kontaktu, nieważne czy masz jakieś pytania, chcesz się spotkać, czy po prostu blog Ci w czymś pomógł, pisz do mnie na maila: maciej.grabowski@op.pl, na 100% odpowiem!

Napisane posty 24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane artykuły

Tutaj napisz, czego szukasz... Jeśli chcesz zakończyć, kliknij ESC

Do góry