Papierowe dokumenty – co i jak?

Nawet w XXI wieku, większość dokumentów, jakie trzymamy w naszych firmach, ma formę papierową. Nie jest to dziwne, bardzo często wymaga tego od nas ustawa. Teraz ustalmy sobie zasady postępowania z papierową dokumentacją, zawierającą dane osobowe.

Praca na dokumentach

Cały ten artykuł będzie opierał się na przystosowaniu pracy do zasady poufności. Nikt nieupoważniony nie ma mieć możliwości dotarcia do danych osobowych. Oczywiście, jak w każdym artykule, proszę, żeby nie popadać w paranoję. Przesadzanie w przypadku ochrony danych osobowych nigdy nie kończy się dobrze.

Przygotowanie miejsca pracy

Musimy zwrócić uwagę, aby nikt nieupoważniony nie miał możliwości zobaczyć danych, na jakich pracujemy. Szczególną uwagę musimy zwrócić, jeśli nasze biuro znajduje się w otwartym miejscu, takim jak recepcja lub biura typu open space. Najlepszą opcją będą biurka ustawione tak, aby za plecami była tylko ściana.

Zasada czystego biurka

O tej zasadzie wspominam na łamach naszego bloga dość często, dlatego dzisiaj nie będziemy się rozpisywać. Kiedy odchodzimy od biurka, żadne dokumenty nie mogą na nim zostać. To jasne?

Przechowywanie

Wychodzimy z biura, wracamy do domu. Dokumenty muszą być wtedy bezpieczne. W zależności od tego, jak ważne dane posiadamy, zabezpieczenia trzeba oczywiście skalować. Najbardziej podstawowym wymaganiem jest szafka zamykana na klucz. Pamiętaj, że szafka na klucz przestaje być zabezpieczeniem, kiedy wychodząc zostawiasz klucz w zamku 😉

Mogę pomóc Ci określić, czy musisz się bardziej przyłożyć do wdrożenia RODO.

Jeżeli nie jesteś pewny, śmiało zapytaj w komentarzu;)

Jeśli chcesz się dowiedzieć co dalej, zapraszam do lektury kolejnych artykułów na blogu.

Masz jakieś uwagi lub przemyślenia? Może artykuł pomógł Ci utworzyć dokumentację? Koniecznie napisz w komentarzu!

W razie pytań zachęcam do kontaktu, nieważne czy masz jakieś pytania, chcesz się spotkać, czy po prostu blog Ci w czymś pomógł, pisz do mnie na maila: maciej.grabowski@op.pl, na 100% odpowiem!

Napisane posty 24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane artykuły

Tutaj napisz, czego szukasz... Jeśli chcesz zakończyć, kliknij ESC

Do góry