Przetwarzanie danych osobowych? Ale co to właściwie znaczy?

Bardzo często zdarza się, że nieprzeszkoleni pracownicy naszej firmy twierdzą, że nie przetwarzają danych osobowych, ale kiedy zaczynamy zadawać więcej pytań o konkretne sytuacje, potrafi okazać się, że przez ręce tej osoby przepływają dziesiątki danych dziennie. Ba! Zdarzyło mi się nawet trafić na sklepy internetowe, które w regulaminie informowały, że nie przetwarzają żadnych danych osobowych, po czym prosiły o wszystkie personalia…

Przetwarzanie bardzo często jest rozumiane jako konkretny typ czynności na danych osobowych, kojarzony szczególnie z ich modyfikacją. Ale skąd wziął się ten termin?

Ustawa o ochronie danych osobowych 1997

Ustawa ta definiuje przetwarzanie na: „jakiekolwiek operacje wykonywane na danych osobowych, takie jak: zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie, a zwłaszcza te, które wykonuje się w systemach informatycznych.”

Ważne jest więc uświadomienie wszystkim znaczenia tego słowa. Dla uproszczenia możemy powiedzieć, że każda nasza styczność z danymi osobowymi to przetwarzanie. Może taka definicja pomoże naszym pracownikom na szybsze zrozumienie, czym jest „przetwarzanie”.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej zapraszam do lektury kolejnych artykułów na blogu.

Masz jakieś uwagi, lub przemyślenia? Koniecznie napisz w komentarzu!

W razie pytań zachęcam do kontaktu, nieważne czy masz jakieś pytania, chcesz się spotkać, czy po prostu blog Ci w czymś pomógł, pisz do mnie na maila: maciej.grabowski@op.pl, na 100% odpowiem!

 

Napisane posty 24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane artykuły

Tutaj napisz, czego szukasz... Jeśli chcesz zakończyć, kliknij ESC

Do góry