Pseudonimizacja czy anonimizacja?

Rozporządzenie wspomina o pseudonimizacji, jako narzędziu do zabezpieczenia danych osobowych,   ale co to tak naprawdę znaczy, no i kiedy mamy jej używać? 

Pseudonimizacja według RODO

RODO opisuje psedonimizacje jako metodę rozdzielania danych osobowych tak, aby nie dało się przypisać tych danych konkretnej osobie. Zdecydowanie łatwiej będzie pokazać to na przykładzie:

Dotychczas mieliśmy jedną tabelkę w naszej bazie zawierającą: imię,nazwisko i adres.

Jan Kowalski Sikorskiego 20, 00-001 Warszawa

Teraz zgodnie z RODO, powinniśmy stworzyć 2 tabele. W jednej umieścić klucz oraz imię i nazwisko, 

Jan Kowalski 3214

a w drugiej klucz oraz adres:

Sikorskiego 20, 00-001 Warszawa 3214

 

I najważniejsza sprawa. Nie powinniśmy trzymać tych tabeli razem! Chodzi o to, żeby ewentualny haker nie miał dostępu do danych osobowych, jeśli uda mu się przejąć nasze pliki.

Czym się różni pseudonimizacja od anonimizacji?

Jest jedna zasadnicza różnica. Pseudonimizacja jest procesem odwracalnym. Mając dwie tabele jesteśmy w stanie bez problemu odczytać potrzebne nam dane osobowe. W przypadku anonimizacji musielibyśmy usunąć tabele numer jeden w której był klucz do przypisania danej do osoby.

Kiedy musimy ją stosować?

Pseudonimizacja jest rozwiązaniem dla systemów informatycznych, jeśli planujesz tworzenie swojej strony albo sklepu internetowego. Nie martw się tym szczególnie, większość gotowych rozwiązań korzysta z tej metody w swoich bazach danych. 

Jeśli chcesz się dowiedzieć co dalej, zapraszam do lektury kolejnych artykułów na blogu.

Nie zapomnij zapisać się do newslettera, dowiesz się o wszystkich artykułach jako pierwszy oraz zgarniesz darmowe wzory dokumentów i artykuły!

Masz jakieś uwagi lub przemyślenia? Może artykuł pomógł Ci utworzyć dokumentację? Koniecznie napisz w komentarzu!

W razie pytań zachęcam do kontaktu, nieważne czy masz jakieś pytania, chcesz się spotkać, czy po prostu blog Ci w czymś pomógł, pisz do mnie na maila: maciej.grabowski@op.pl, na 100% odpowiem!

Napisane posty 24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane artykuły

Tutaj napisz, czego szukasz... Jeśli chcesz zakończyć, kliknij ESC

Do góry