Rekrutacja a RODO. Jak teraz będziemy rekrutować?

Rekrutacja do dla ogromnej części firm jeden z głównych procesów przetwarzania danych. Ostatnimi czasy spędza on sen z powiek działom HR. Niesłusznie. Zaraz dowiesz się, co zrobić, aby rekrutacja przebiegała sprawnie, no i przede wszystkim legalnie.

Na czym się skupić?

Pierwszą rzeczą, jaką musimy zabezpieczyć, to obowiązek informacyjny. Musimy go przekazać osobie wysyłającej do nas swoje dane w taki sposób, aby podczas ewentualnej kontroli z UODO (Nie znasz tego skrótu? Słownik) łatwo wykazać, że dostarczyliśmy potencjalnemu kandydatowi odpowiedni zestaw informacji. Najprostsze rozwiązanie to zamieszczenie na stronie, na której widnieje ogłoszenie o pracy, klauzuli zawierającej taki obowiązek i poinformowanie naszego kandydata o konieczności dodania go do swojego podania.

Minimalizacja danych

Tutaj sprawa się nieco komplikuje. RODO zobowiązuje nas do zbierania tylko tych danych, które są nam obligatoryjnie potrzebne. Przykład, którego często używam, to zdjęcie w CV rekrutacyjnym do pracy na magazynie. Pytanie teraz, co zrobić skoro to kandydat wysyła nam swoje CV? Kolejne najprostsze rozwiązanie to dołączenie do ogłoszenia wzoru dokumentu i dodanie informacji, że wszystkie inne wzory nie będą akceptowane. Możemy również sami umieścić wtedy odpowiednią zgodę w treści dokumentu, co pomoże nam spełnić jednocześnie obowiązek informacyjny.

W artykule na temat obowiązku informacyjnego podałem przykład takiego obowiązku właśnie na potrzeby rekrutacji, możesz go za darmo skopiować. Przejdź do artykułu

Zwróć uwagę, że przedstawiłem tutaj najprostsze rozwiązanie, natomiast innym, równie skutecznym, może być np. serwis internetowy obsługujący rekrutację.

Pamiętaj również o odpowiednim zabezpieczeniu dokumentów już w firmie. Nie możemy zapominać, że CV to dane osobowe jak każde inne. Nie przywieszajmy ich na ścianę, nie zostawiajmy na wierzchu.

Warto również zapewnić im możliwie, krótki okres przetwarzania. W mojej opinii 12 miesięcy to optymalny czas, po którym CV może stać się nieaktualne i dla nas nieprzydatne.

Jeśli chcesz się dowiedzieć co dalej, zapraszam do lektury kolejnych artykułów na blogu.

Masz jakieś uwagi, lub przemyślenia? Może artykuł pomógł Ci utworzyć dokumentację? Koniecznie napisz w komentarzu!

W razie pytań zachęcam do kontaktu, nieważne czy masz jakieś pytania, chcesz się spotkać, czy po prostu blog Ci w czymś pomógł, pisz do mnie na maila: maciej.grabowski@op.pl, na 100% odpowiem!

Napisane posty 24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane artykuły

Tutaj napisz, czego szukasz... Jeśli chcesz zakończyć, kliknij ESC

Do góry